15 września odbył się nasz coroczny FESTYN RODZINNY. Mam nadzieję, że was na nim nie zabrakło, bo zabawa była przednia a i pogoda dopisała w tym roku wyjątkowo. Była to okazja do wspólnego poznania się, integracji środowiska lokalnego i spędzenia miło paru popołudniowych godzin. Był dmuchany zamek, upieczone przez rodziców słodkości, za które serdecznie dziękujemy, konkursy, lepienie z masy solnej, zabawy ruchowe' tańce i malowanie twarzy. Do obejrzenia zdjęć zapraszam do galerii lub na facebooka.

19 września odbył się pokaz nietypowych zwierząt. Dzieci miały okazję poznać tak egzotyczne gatunki jak: waran, żaba byk, pająk ptasznik i wąż boa. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają, co lubią oraz skąd pochodzą te zwierzęta. Nauczyły się szacunku dla zwierząt oraz rozbudziły zainteresowania przyrodą.

Na początku października odbyła się wycieczka do skansenu dla dzieci sześcioletnich. Jej celem było ukazanie dzieciom w jakich warunkacgh dawniej żyły, uczyły się i bawiły się dzieci. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na facebooku.

Dla nowych dzieci przygotowaliśmy na początku października pasowanie na przedszkolaka. Miało dno na celu oficjalne włączenie nowych dzieci do naszej społeczności. Uhonorowanie ich dyplomami. Poza tym była to okazja do dobrej wspólnej zabawy.

12 października dla pięcio i sześciolatków pani Garbysia Maszczyk i pani Ania Jach przygotowały "Przedszkolne dożynki". Było to spotkanie pełne zagadek, konkursów, tańców i zabawy, nawiązujące do dawnych tradycji dożynkowych. Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą zdrowego żywienia oraz znajomości warzywi owoców.

17 października odwiedzili nas policjanci z komendy miejskiej w Chorzowie. Przypomnieli wszystkim o przepisach dotyczących bezpieczeństwia na drodze, w samochodzie oraz na rowerze. Dzieci uroczyście przysięgały przestrzegać przepisów, nie zadawać się z obcymi a w razie konieczności zawiadamiać dorosłych o sytuacji zagrożenia.

16 listopada "Bajkowe Skarbki Śląska" zaprezentowały nam bajkę pt. W gospodarstwie cioci Wandzi. Dzieci uzmysłowiły sobie, że nie warto kłamać i przechwalać się czymś czego się nie umie. Lepiej poprosić o pomoc i nauczyć się nowych umiejętności od kogoś, kto chce nas czegoś nauczyć.

Przed dniem górnika nasze starszaki spotkały się z Bolkiem i Lolkiem oraz z panią Anią. Podczas licznych zabaw dzieci zobaczyły na czym polega praca w kopalni, nabrały szacunku dla górników i ich ciężkiej pracy.

W grudniu oczywiście odwiedził nas Mikołaj, prawdziwy, daję słowo. Niektóre przedszkolaki odważyły się pociągnąć Mikołaja za brodę a ona ani drgnie... To chyba coś znaczy. W tym roku Mikołaj przyniósł dzieciom naprawdę piękne prezenty. Uśmiech i radość dzieci były przeogromne.

W związku z Światowym Dniem Piłki Nożnej 9 grudnia rozegrano turniej piłkarski między grupami naszego przedszkola. Po zaciekłych bojach pierwsze miejsce zdobyły Kubusie, drugie - Tygryski, a trzecie - Motyle. Mamy nadzieję, że tego typu akcje usportowią naszych przedszkolaków.

14grudnia personel gabinetu Centrum Stomatologii "Dentolandia" dokonał bezpłatnego przeglądu ząbków naszych dzieci. Była to również okazja do przypomnienia dzieciom sposobów i konieczności dbania o higienę jamy ustnej.

Już po świętach spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu "po śląsku". Celem tego spotkania było kultywowanie tradycji świątecznych naszego regionu.

Tuż przed feriami w każdej grupie odbyły się uroczystości z okazji zbliżajązych się dni Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały się najbliższym podczas występów, przygotowały też własnoręcznie upominki dla babć i dziadków. Mamy nadzieję, że dzięki takim uroczystościom nasi podopieczni będą zacieśniać więzi rodzinne, nabierać szacunku dla starszych i pewnosci siebie podczas wystąpień publicznych.

W czasie ferii również przygotowaliśmy dla naszych dzieci niespodziankę. Był to teatrzyk lalkowy "Wróbelek Elemelek". Znów przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w teatrze, a poza tym doskonale sie bawiliśmy z bohaterami bajki i aktorami wcielajacymi się w ich role.

Dzieci z grupy "Kubusie" i "Tygryski" odwiedziły mieszkanki Domu Pomocy Społecznej. Przedstawiły program artystyczny, na który składały się kolędy, piosenki zimowe oraz z okazji minionego Dnia Babci. Panie chętnie włączyły się do wspólnego śpiewania oraz nagradzały dzieci oklaskami. Była to dobra lekcja wychowawcza ucząca szacunku do osób starszych.

Dziewczyny z grupy "Kubusie" reprezentowały przedszkole w miejskim konkursie plastycznym "W oczekiwaniu na gwiazdkę". Kiara zdobyła I miejsce natomiast Nikola zdobyła wyróżnienie. Mamy nadzieję, że to dobra zachęta do rozwijania ich talentów plastycznych.

3 lutego dzieci z grup starszych wzięły udział w trójboju zorganizowanym przez panią Agnieszkę - która czynnie uprawia biegi. Przedszkolaki nie tylko miały okazję do ruchu, ale też zapoznały się z terminem - lekkoatletyka oraz przypomniały zasady zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki będą im towarzyszyły nie tylko na etapie przedszkolnym.

Na basenie ZSSportowych nr 2 w Chorzowie odbyły się zawody pływackie, w których uczestniczyli przedstawiciele naszego przedszkola: Ani i Kuba W. oraz Mateusz N. Po spotrowych zmaganiach, w ogólnej klasyfikacji Mateusz zajął III miejsce.

W ostatki w naszym przedszkolu odbył się bal. Dzieci zaangażowały rodziców w przygotowanie strojów, rodzice o pomoc poprosili znajomych i tym sposobem całe lokalne środowisko włączyło się w przygotowania do tej imprezy. Imprezy o charakterze przede wszystkim rozrywkowym oczywiście, ale i tradycyjnym, bo i ostatki i karnawał wymaga oczywiście odpowiedniej oprawy. Zdjęcia i filmiki zobaczcie na stronie facebookowej przedszkola, zapraszamy.

Nasze starszaki zaproszone zostały do szkoły. Było to dla nich wielkie przeżycie, bo wreszcie mogli zajrzeć za mury tej placówki, w której uczą się ich starsi koledzy lub rodzeństwo. Poza tym była to okazja, by się oswoić nieco z tą instytucją.

Nieco później niż tradycja nakazuje, bo 24 marca, utopiliśmy wreszcie Marzannę. Dzieci poznały tradycję, ale przy okazji dowiedziały się też, że nie byłoby to zachowanie proekologiczne topić Marzannę w stawie. Naszą przedszkolną Marzannę utopiły więc w garncu.

Pod koniec marca wystąpił u nas teatrzyk lalkowy z Nowego Sącza ze spektaklem pt. "Legenda o Św. Kindze". Była to okazja do zapoznania dzieci z historią Polski, w łatwy i aktrakcyjne dla tak małych odbiorców sposób.

3 kwietnia gościliśmy ponownie w naszym przedszkolu pana Pawła S., muzyka, który doskonale potrafi przybliżyć naszej młodej publiczności różne style muzyczne i instrumenty. Tym razem w oparciu o muzykę z filmu "Akademia Pana Kleksa" dzieci grały na istrumentach perkusyjnych od shakerów począwszy na kongo skończywszy.

Mateusz i Igor z grupy "Kubusie" oraz Laura z grupy "Tygryski" uczestniczyli w XV Prezentacjach Kultury Europejskiej, które odbyły się pod hasłem "Urodziny Unii". Mateusz i Igor brali udział w konkursie wiedzy, natomiast Laura w konkursie plastycznym. Dzięki takim imprezom nasze dzieci nabywają nie tylko wiedzy, ale ważnych we współczesnym świecie umiejętności zaprezentowania się.

Grupy Tygryski oraz Żabki wzięły udział w Festiwalu Oddziałów Integracyjnych "Nie jesteś sam". Obie grupy za swój zostały wyróżnione. Żabki w kategorii: gra na instrumentach, a Tygryski w kategorii: taniec.

Dzieci obejrzały dziś występ grupy Małych Form Teatralnych. Sztuka. pod tytułem: Kozucha kłamczucha. Przedstawienie skłoniło dzici do refleksji nad tym, że kłamstwo nie popłaca.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w naszym przedszkolu odbył się Dzień Tańca, podczas którego dzieci z każdej grupy zaprezentowały się w tańcu. Było to spotkanie propagujące ruch wśród przedszkolaków, a zwłaszcza rózne odmiany tańców.

Martyna i Alex z grypy "Kubusie", Karolina i Nikodem z grupy "Tygryski" oraz Bartek z grupy "Żabki" uczestniczyli w IX Paraspartakiadzie Przedszkolaków organizowanej przez Przedszkole nr 16 w Chorzowie. Dzieci wykonywały zadania sportowe, które miały poprzez zabawę zachęcić ich do uprawiania różnego rodzaju sportów, m.in. tor przeszkód, rzut do kosza, przejście przez tunel, szukanie kolorowych kamyczków, oraz wiele innych. Za sportową rywalizację dzieci otrzymały puchar, medale oraz nagrody.

Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki były na bajkowym przedstawieniu w Chorzowskim Centrum Kultury. Była to okazja do pzrypomnienia sobie jak należy się zachowywać podczas przedstawienia, w miejscu publicznym oraz po prostu świetna rozrywka.